🖥
Display size
6.55 "
Fluid AMOLED| 90Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4300 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 April 29
World price
550 GBP
659 EUR
653 EUR
652 EUR
657 EUR
6420 NOK
655 EUR
6800 SEK
658 EUR
659 EUR
640 CHF
656 EUR
652 EUR
658 EUR
640 CHF
24300 UAH
41500 RUB
655 EUR
653 EUR
659 EUR
650 EUR
1670 BYN
12800 MDL
660 USD
850 CAD
13600 MXN
2850000 COP
88000 ARS
2590 PEN
2.008961937E+14 VEF
602000 CLP
3490 BRL
101000 JMD
79000 HTG
960 AUD
1060 NZD
870000 KRW
89000 JPY
155000 PKR
920 SGD
2950 MYR
7300000 UZS
6800 TJS
314000 KZT
4470 CNY
52300 INR
250 BHD
12600 EGP
470 JOD
210 KWD
2410 QAR
2430 AED
2490 SAR
276000 NGN
11100 ZAR
79000 KES
2570000 UGX
1330000 CDF
2740000 MGA
285000 AOA
42200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | fluid AMOLED | 90hz | hdr10+ |
| Display size | 6.55 inches | 103.6 cm2 ( ~88.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 180 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant not for use underwater | liquid damage is not covered under warranty |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, interstellar glow |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.8 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | oxygenos 10.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 25mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 14mm | 116˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 30w | 50% in 22 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oneplus 8 5g (t-mobile) waterproof?
ip68 dust/water resistant not for use underwater | liquid damage is not covered under warranty
Does oneplus 8 5g (t-mobile) support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus 8 5g (t-mobile)?
4300 mAh
How much does oneplus 8 5g (t-mobile) cost?
~650 EUR
What chipset powers oneplus 8 5g (t-mobile)?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does oneplus 8 5g (t-mobile) have?
128GB GB



