🖥
Display size
6.77 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9400e (4 nm)
Immortalis-G720 MC12
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7100 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 May 27
World price
190 GBP
223 EUR
222 EUR
226 EUR
225 EUR
2180 NOK
221 EUR
2300 SEK
220 EUR
226 EUR
220 CHF
225 EUR
224 EUR
221 EUR
220 CHF
8300 UAH
14100 RUB
221 EUR
227 EUR
223 EUR
230 EUR
570 BYN
4400 MDL
230 USD
290 CAD
4600 MXN
970000 COP
30000 ARS
880 PEN
67995634800000 VEF
204000 CLP
1180 BRL
35000 JMD
27000 HTG
330 AUD
360 NZD
300000 KRW
30000 JPY
53000 PKR
310 SGD
1000 MYR
2500000 UZS
2300 TJS
107000 KZT
1510 CNY
17700 INR
90 BHD
4300 EGP
160 JOD
70 KWD
820 QAR
820 AED
840 SAR
94000 NGN
3800 ZAR
27000 KES
870000 UGX
450000 CDF
930000 MGA
97000 AOA
14300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr vivid | 800 Luminance units ( typ ) | 1300 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.77 inches | 111.5 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | crystal shield glass |
| Weight in gram | 200 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9400e ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.4 GHz cortex-x4 & 3x2.85 GHz cortex-x4 & 4x2.0 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g720 mc12 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 16gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 15 | coloros 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | 23mm ( wide ) | 1/3" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7100 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 33w pps | 18w pd/qc | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oneplus ace 5 racing waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does oneplus ace 5 racing support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus ace 5 racing?
7100 mAh
How much does oneplus ace 5 racing cost?
~220 EUR
What chipset powers oneplus ace 5 racing?
Mediatek Dimensity 9400e (4 nm)
How much RAM does oneplus ace 5 racing have?
512GB GB



