🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 120Hz| 600 nits (typ)|
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 June 28
World price
190 GBP
222 EUR
224 EUR
221 EUR
224 EUR
2180 NOK
222 EUR
2300 SEK
228 EUR
223 EUR
220 CHF
229 EUR
222 EUR
220 EUR
220 CHF
8300 UAH
14100 RUB
225 EUR
230 EUR
223 EUR
230 EUR
570 BYN
4400 MDL
230 USD
290 CAD
4600 MXN
970000 COP
30000 ARS
880 PEN
67995634800000 VEF
204000 CLP
1180 BRL
35000 JMD
27000 HTG
330 AUD
360 NZD
300000 KRW
30000 JPY
53000 PKR
310 SGD
1000 MYR
2500000 UZS
2300 TJS
107000 KZT
1510 CNY
17700 INR
90 BHD
4300 EGP
160 JOD
70 KWD
820 QAR
820 AED
840 SAR
94000 NGN
3800 ZAR
27000 KES
870000 UGX
450000 CDF
930000 MGA
97000 AOA
14300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz | 600 Luminance units ( typ ) | 1200 Luminance units ( hbmillion) | 2100 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~87.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 191 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | silver color gradations, blue color gradations, orange color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | oxygenos 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 25mm ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | 24mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 100% in 52 min | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oneplus nord ce4 lite (india) waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does oneplus nord ce4 lite (india) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus nord ce4 lite (india)?
5500 mAh
How much does oneplus nord ce4 lite (india) cost?
~220 EUR
What chipset powers oneplus nord ce4 lite (india)?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does oneplus nord ce4 lite (india) have?
256GB GB



