🖥
Display size
7.1 "
Foldable LTPO AMOLED| 120Hz| H
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 December 17
World price
900 GBP
1074 EUR
1073 EUR
1078 EUR
1080 EUR
10570 NOK
1076 EUR
11200 SEK
1073 EUR
1075 EUR
1050 CHF
1078 EUR
1073 EUR
1080 EUR
1050 CHF
40000 UAH
68200 RUB
1077 EUR
1078 EUR
1070 EUR
1070 EUR
2750 BYN
21000 MDL
1090 USD
1400 CAD
22300 MXN
4690000 COP
144000 ARS
4260 PEN
3.307060418E+14 VEF
991000 CLP
5750 BRL
167000 JMD
130000 HTG
1570 AUD
1740 NZD
1430000 KRW
146000 JPY
254000 PKR
1500 SGD
4850 MYR
12000000 UZS
11200 TJS
516000 KZT
7350 CNY
86000 INR
410 BHD
20800 EGP
770 JOD
340 KWD
3960 QAR
4000 AED
4090 SAR
453000 NGN
18300 ZAR
130000 KES
4220000 UGX
2180000 CDF
4510000 MGA
470000 AOA
69400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) - folded | plastic front - unfolded | glass back ( gorilla glass victus ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | foldable LTPO AMOLED | 120hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 800 Luminance units ( hbmillion) | 1000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 7.1 inches | 162.2 cm2 ( ~87.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 275 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | coloros 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 52mm ( telephoto ) | 1/3.4" | 1.0µm | 2x optical zoom | phase detection autofocus -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 14mm | 123˚ ( ultrawide ) | 1/3.09" | 1.0µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 26mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 55% in 30 min | 100% in 70 min ( advertised ) | 15w wireless | 10w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | dual gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is oppo find n waterproof?
No
Does oppo find n support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo find n?
4500 mAh
How much does oppo find n cost?
~1,070 EUR
What chipset powers oppo find n?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does oppo find n have?
512GB GB



