🖥
Display size
7.1 "
Foldable LTPO AMOLED| 120Hz| H
⚡
Chipset
Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
Adreno 730
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4520 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 December 23
World price
920 GBP
1102 EUR
1108 EUR
1100 EUR
1101 EUR
10870 NOK
1103 EUR
11500 SEK
1101 EUR
1106 EUR
1080 CHF
1110 EUR
1104 EUR
1103 EUR
1080 CHF
41100 UAH
70100 RUB
1103 EUR
1109 EUR
1105 EUR
1109 EUR
2820 BYN
21600 MDL
1120 USD
1440 CAD
22900 MXN
4820000 COP
148000 ARS
4380 PEN
3.399781738E+14 VEF
1019000 CLP
5910 BRL
171000 JMD
134000 HTG
1610 AUD
1790 NZD
1470000 KRW
150000 JPY
262000 PKR
1550 SGD
4980 MYR
12300000 UZS
11500 TJS
531000 KZT
7550 CNY
88400 INR
430 BHD
21400 EGP
800 JOD
350 KWD
4070 QAR
4110 AED
4210 SAR
466000 NGN
18800 ZAR
134000 KES
4340000 UGX
2240000 CDF
4640000 MGA
483000 AOA
71400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) - folded | plastic front - unfolded | glass back ( gorilla glass victus ) or eco leather back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | foldable LTPO AMOLED | 120hz | hdr10+ | 1200 Luminance units ( hbmillion) | 1550 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 7.1 inches | 162.2 cm2 ( ~87.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 233 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, green, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8475 snapdragon 8+ generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x2 & 3x2.75 GHz cortex-a710 & 4x2.0 GHz cortex-a510 ) |
| GPU | adreno 730 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 13 | coloros 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 32 megapixel| lens aperture2.0 | 47mm ( telephoto ) | 1/2.74" | 0.8µm | 2x optical zoom | phase detection autofocus -- 48 megapixel| lens aperture2.2 | 14mm | 115˚ ( ultrawide ) | 1/2" | 0.8µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 22mm ( wide ) | 1/3.14" mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4520 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | 37% in 10 min | 100% in 42 min ( advertised ) | 10w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes | ese | hce | nfc-sim |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | dual gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is oppo find n2 waterproof?
No
Does oppo find n2 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo find n2?
4520 mAh
How much does oppo find n2 cost?
~1,100 EUR
What chipset powers oppo find n2?
Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
How much RAM does oppo find n2 have?
512GB GB



