🖥
Display size
6.7 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
Adreno 642L
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4600 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 May 24
World price
280 GBP
332 EUR
340 EUR
332 EUR
331 EUR
3260 NOK
335 EUR
3500 SEK
332 EUR
334 EUR
330 CHF
339 EUR
338 EUR
340 EUR
330 CHF
12400 UAH
21100 RUB
331 EUR
334 EUR
335 EUR
338 EUR
850 BYN
6500 MDL
340 USD
430 CAD
6900 MXN
1450000 COP
45000 ARS
1320 PEN
1.019934522E+14 VEF
306000 CLP
1780 BRL
52000 JMD
41000 HTG
490 AUD
540 NZD
440000 KRW
45000 JPY
79000 PKR
470 SGD
1500 MYR
3700000 UZS
3500 TJS
160000 KZT
2270 CNY
26600 INR
130 BHD
6400 EGP
240 JOD
110 KWD
1220 QAR
1240 AED
1260 SAR
140000 NGN
5700 ZAR
40000 KES
1300000 UGX
680000 CDF
1390000 MGA
145000 AOA
21400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 950 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~89.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 180 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, gold, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7325 snapdragon 778g 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz cortex-a78 & 3x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.9 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 642l |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | upgradable to android 14 | coloros 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.7 | ( wide ) | 1/2" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 32 megapixel| lens aperture2.0 | ( telephoto ) | 1/2.74" | 0.8µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 22mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4600 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | pd | qc3 | 50% in 11 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes | ese | hce | uicc | nfc-sim |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is oppo reno10 (china) waterproof?
No
Does oppo reno10 (china) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno10 (china)?
4600 mAh
How much does oppo reno10 (china) cost?
~330 EUR
What chipset powers oppo reno10 (china)?
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
How much RAM does oppo reno10 (china) have?
512GB GB



