🖥
Display size
6.43 "
AMOLED| 90Hz| 430 nits (typ)|
⚡
Chipset
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
Adreno 610
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 August 26
World price
280 GBP
338 EUR
330 EUR
337 EUR
338 EUR
3260 NOK
340 EUR
3500 SEK
331 EUR
337 EUR
330 CHF
339 EUR
331 EUR
330 EUR
330 CHF
12400 UAH
21100 RUB
330 EUR
333 EUR
337 EUR
338 EUR
850 BYN
6500 MDL
340 USD
430 CAD
6900 MXN
1450000 COP
45000 ARS
1320 PEN
1.019934522E+14 VEF
306000 CLP
1780 BRL
52000 JMD
41000 HTG
490 AUD
540 NZD
440000 KRW
45000 JPY
79000 PKR
470 SGD
1500 MYR
3700000 UZS
3500 TJS
160000 KZT
2270 CNY
26600 INR
130 BHD
6400 EGP
240 JOD
110 KWD
1220 QAR
1240 AED
1260 SAR
140000 NGN
5700 ZAR
40000 KES
1300000 UGX
680000 CDF
1390000 MGA
145000 AOA
21400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 90hz | 430 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) | 800 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.43 inches | 99.8 cm2 ( ~85.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | panda glass |
| Weight in gram | 182 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ipx4 water resistant |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gold color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6225 snapdragon 680 4g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz kryo 265 gold & 4x1.9 GHz kryo 265 silver ) |
| GPU | adreno 610 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | coloros 12.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture3.3 | ( microscope ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 24mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno8 4g waterproof?
ipx4 water resistant
Does oppo reno8 4g support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of oppo reno8 4g?
4500 mAh
How much does oppo reno8 4g cost?
~330 EUR
What chipset powers oppo reno8 4g?
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
How much RAM does oppo reno8 4g have?
256GB GB



