🖥
Display size
6.7 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
Mali-G610 MC6
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4600 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 January 18
World price
340 GBP
401 EUR
400 EUR
401 EUR
409 EUR
3910 NOK
407 EUR
4200 SEK
406 EUR
405 EUR
390 CHF
406 EUR
406 EUR
405 EUR
390 CHF
14800 UAH
25300 RUB
401 EUR
400 EUR
405 EUR
400 EUR
1020 BYN
7800 MDL
410 USD
520 CAD
8300 MXN
1740000 COP
54000 ARS
1580 PEN
1.223921426E+14 VEF
367000 CLP
2130 BRL
62000 JMD
49000 HTG
580 AUD
650 NZD
530000 KRW
54000 JPY
94000 PKR
560 SGD
1800 MYR
4500000 UZS
4200 TJS
191000 KZT
2720 CNY
31900 INR
160 BHD
7700 EGP
290 JOD
130 KWD
1470 QAR
1480 AED
1520 SAR
168000 NGN
6800 ZAR
48000 KES
1560000 UGX
810000 CDF
1670000 MGA
174000 AOA
25700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 800 Luminance units ( hbmillion) | 950 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~89.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | asahi glass agc |
| Weight in gram | 181 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | white color gradations, grey color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8200 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.1 GHz cortex-a78 & 3x3.0 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g610 mc6 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | coloros 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 32 megapixel| lens aperture2.0 | 47mm ( telephoto ) | 1/2.74" | 0.8µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 112˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 22mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4600 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | pd | qc3 | 45% in 10 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd | lhdc |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno11 pro waterproof?
No
Does oppo reno11 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno11 pro?
4600 mAh
How much does oppo reno11 pro cost?
~396 EUR
What chipset powers oppo reno11 pro?
Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
How much RAM does oppo reno11 pro have?
512GB GB



