🖥
Display size
6.4 "
AMOLED| 430 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
Adreno 620
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4025 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 February 14
World price
340 GBP
405 EUR
401 EUR
409 EUR
401 EUR
3950 NOK
410 EUR
4200 SEK
409 EUR
405 EUR
390 CHF
401 EUR
405 EUR
403 EUR
390 CHF
15000 UAH
25500 RUB
408 EUR
401 EUR
405 EUR
401 EUR
1030 BYN
7900 MDL
410 USD
530 CAD
8400 MXN
1760000 COP
54000 ARS
1590 PEN
1.236284269E+14 VEF
371000 CLP
2150 BRL
63000 JMD
49000 HTG
590 AUD
650 NZD
540000 KRW
55000 JPY
95000 PKR
570 SGD
1810 MYR
4500000 UZS
4200 TJS
193000 KZT
2750 CNY
32200 INR
160 BHD
7800 EGP
290 JOD
130 KWD
1480 QAR
1500 AED
1530 SAR
170000 NGN
6900 ZAR
49000 KES
1580000 UGX
820000 CDF
1690000 MGA
176000 AOA
26000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 430 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.4 inches | 98.9 cm2 ( ~83.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 180 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | white, black, gold |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7250 snapdragon 765g 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz kryo 475 prime & 1x2.2 GHz kryo 475 gold & 6x1.8 GHz kryo 475 silver ) |
| GPU | adreno 620 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | coloros 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) | 1/3.2" | 1.4µm -- 2 megapixelb/w | lens aperture2.4 | 1/5.0" | 1.75µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 1/2.8" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4025 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 30w | 50% in 20 min ( advertised ) | vooc 4.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno3 youth waterproof?
No
Does oppo reno3 youth support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno3 youth?
4025 mAh
How much does oppo reno3 youth cost?
~400 EUR
What chipset powers oppo reno3 youth?
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
How much RAM does oppo reno3 youth have?
128GB GB



