🖥
Display size
6.7 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300 Energy (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 June 25
World price
430 GBP
510 EUR
513 EUR
518 EUR
513 EUR
4990 NOK
510 EUR
5300 SEK
514 EUR
510 EUR
500 CHF
520 EUR
510 EUR
518 EUR
500 CHF
18900 UAH
32200 RUB
520 EUR
511 EUR
518 EUR
511 EUR
1300 BYN
9900 MDL
520 USD
660 CAD
10600 MXN
2220000 COP
68000 ARS
2010 PEN
1.560808889E+14 VEF
468000 CLP
2710 BRL
79000 JMD
62000 HTG
740 AUD
820 NZD
680000 KRW
69000 JPY
120000 PKR
710 SGD
2290 MYR
5700000 UZS
5300 TJS
244000 KZT
3470 CNY
40600 INR
200 BHD
9800 EGP
370 JOD
160 KWD
1870 QAR
1890 AED
1930 SAR
214000 NGN
8700 ZAR
62000 KES
1990000 UGX
1030000 CDF
2130000 MGA
222000 AOA
32800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 7i ) | plastic frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 1200 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~90.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 7i |
| Weight in gram | 177 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | No |
| Colors | brown, sunset color color gradations, silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300 energy ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 3 major android upgrades | coloros 14.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 112˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 21mm ( wide ) | 1/3.1" | phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | pd2.0 | 47% in 18 min | 100% in 46 min | | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes | 360Ë ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno12 waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does oppo reno12 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno12?
5000 mAh
How much does oppo reno12 cost?
~505 EUR
What chipset powers oppo reno12?
Mediatek Dimensity 7300 Energy (4 nm)
How much RAM does oppo reno12 have?
512GB GB



