🖥
Display size
6.43 "
AMOLED| 90Hz| HDR10+| 430 nits
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 900 (6 nm)
Mali-G68 MC4
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 February 17
World price
430 GBP
512 EUR
513 EUR
511 EUR
519 EUR
5040 NOK
516 EUR
5300 SEK
517 EUR
510 EUR
500 CHF
512 EUR
513 EUR
517 EUR
500 CHF
19100 UAH
32500 RUB
510 EUR
520 EUR
510 EUR
510 EUR
1310 BYN
10000 MDL
520 USD
670 CAD
10700 MXN
2240000 COP
69000 ARS
2030 PEN
1.576262443E+14 VEF
473000 CLP
2740 BRL
80000 JMD
62000 HTG
750 AUD
830 NZD
680000 KRW
70000 JPY
122000 PKR
720 SGD
2310 MYR
5700000 UZS
5400 TJS
246000 KZT
3500 CNY
41000 INR
200 BHD
9900 EGP
370 JOD
160 KWD
1890 QAR
1910 AED
1950 SAR
216000 NGN
8700 ZAR
62000 KES
2010000 UGX
1040000 CDF
2150000 MGA
224000 AOA
33100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 90hz | hdr10+ | 430 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) | 800 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.43 inches | 99.8 cm2 ( ~84.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 173 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 900 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mc4 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 | coloros 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 24mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 65w wired | 100% in 31 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno7 5g waterproof?
No
Does oppo reno7 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno7 5g?
4500 mAh
How much does oppo reno7 5g cost?
~510 EUR
What chipset powers oppo reno7 5g?
Mediatek Dimensity 900 (6 nm)
How much RAM does oppo reno7 5g have?
256GB GB



