🖥
Display size
6.57 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 600
⚡
Chipset
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 January 09
World price
290 GBP
343 EUR
341 EUR
350 EUR
346 EUR
3360 NOK
348 EUR
3600 SEK
341 EUR
343 EUR
340 CHF
347 EUR
348 EUR
350 EUR
340 CHF
12700 UAH
21700 RUB
348 EUR
348 EUR
348 EUR
340 EUR
880 BYN
6700 MDL
350 USD
450 CAD
7100 MXN
1490000 COP
46000 ARS
1360 PEN
1.050841629E+14 VEF
315000 CLP
1830 BRL
53000 JMD
42000 HTG
500 AUD
560 NZD
460000 KRW
47000 JPY
81000 PKR
480 SGD
1540 MYR
3800000 UZS
3600 TJS
164000 KZT
2340 CNY
27400 INR
130 BHD
6600 EGP
250 JOD
110 KWD
1260 QAR
1270 AED
1300 SAR
144000 NGN
5800 ZAR
42000 KES
1340000 UGX
700000 CDF
1440000 MGA
150000 AOA
22100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass+ ) | aluminum frame | glass back ( agc dragontrail dt-star d+ ) |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 600 Luminance units ( typ ) | 1400 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.57 inches | 105.0 cm2 ( ~88.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass+ |
| Weight in gram | 195 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | pink color gradations, twilight color color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6450 snapdragon 6 generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 16 | coloros 16 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 112˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 100˚ | 18mm ( ultrawide ) | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 55w pps | 13.5w pd/qc | 100% in 64 min | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno15 f waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oppo reno15 f support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno15 f?
7000 mAh
How much does oppo reno15 f cost?
~340 EUR
What chipset powers oppo reno15 f?
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
How much RAM does oppo reno15 f have?
512GB GB



