🖥
Display size
6.57 "
IPS LCD| 120Hz| 480 nits (typ)
⚡
Chipset
MediaTek MT6873V Dimensity 800 (7 nm)
Mali-G57 MC4
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 October 15
World price
290 GBP
357 EUR
360 EUR
360 EUR
357 EUR
3420 NOK
358 EUR
3600 SEK
359 EUR
352 EUR
340 CHF
352 EUR
352 EUR
355 EUR
340 CHF
13000 UAH
22100 RUB
354 EUR
360 EUR
354 EUR
353 EUR
890 BYN
6800 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1520000 COP
47000 ARS
1380 PEN
1.069385893E+14 VEF
321000 CLP
1860 BRL
54000 JMD
42000 HTG
510 AUD
560 NZD
460000 KRW
48000 JPY
83000 PKR
490 SGD
1570 MYR
3900000 UZS
3600 TJS
167000 KZT
2380 CNY
27900 INR
140 BHD
6800 EGP
250 JOD
110 KWD
1280 QAR
1290 AED
1330 SAR
147000 NGN
5900 ZAR
42000 KES
1370000 UGX
710000 CDF
1460000 MGA
152000 AOA
22500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 480 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.57 inches | 104.2 cm2 ( ~84.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3+ |
| Weight in gram | 184 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6873v dimensity 800 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.0 GHz cortex-a76 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc4 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | upgradable to android 11 | coloros 11.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 18w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno4 z 5g waterproof?
No
Does oppo reno4 z 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno4 z 5g?
4000 mAh
How much does oppo reno4 z 5g cost?
~346 EUR
What chipset powers oppo reno4 z 5g?
MediaTek MT6873V Dimensity 800 (7 nm)
How much RAM does oppo reno4 z 5g have?
128GB GB



