🖥
Display size
6.59 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 3840
⚡
Chipset
Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm)
Adreno 722
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 December 19
World price
300 GBP
351 EUR
352 EUR
355 EUR
356 EUR
3460 NOK
357 EUR
3700 SEK
356 EUR
358 EUR
350 CHF
357 EUR
360 EUR
360 EUR
350 CHF
13100 UAH
22300 RUB
350 EUR
359 EUR
354 EUR
360 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1540000 COP
48000 ARS
1400 PEN
1.081748735E+14 VEF
325000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
84000 PKR
490 SGD
1590 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2410 CNY
28200 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1300 QAR
1310 AED
1340 SAR
149000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
720000 CDF
1480000 MGA
154000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 3840hz pwmillion| 600 Luminance units ( typ ) | 1200 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.59 inches | 105.6 cm2 ( ~89.4% screen to body ratio ) |
| Display Protection | scratch-resistant glass |
| Weight in gram | 197 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, blue color gradations, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7750-ab snapdragon 7 generation 4 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.8 GHz cortex-720 & 4x2.4 GHz cortex-720 & 3x1.8 GHz cortex-520 ) |
| GPU | adreno 722 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 16 | coloros 16 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.8 | 80mm ( telephoto ) | phase detection autofocus | OIS | 3.5x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 116˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 18mm ( ultrawide ) | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 80w ufcs | 55w pps | 13.5w pd | 13.5w qc | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno 15c waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oppo reno 15c support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno 15c?
6500 mAh
How much does oppo reno 15c cost?
~350 EUR
What chipset powers oppo reno 15c?
Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm)
How much RAM does oppo reno 15c have?
512GB GB



