🖥
Display size
6.6 "
IPS LCD| 90Hz| 400 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 March 23
World price
170 GBP
205 EUR
206 EUR
208 EUR
202 EUR
1910 NOK
209 EUR
2100 SEK
209 EUR
205 EUR
190 CHF
209 EUR
207 EUR
204 EUR
190 CHF
7200 UAH
12300 RUB
201 EUR
203 EUR
208 EUR
204 EUR
500 BYN
3800 MDL
200 USD
260 CAD
4100 MXN
850000 COP
26000 ARS
770 PEN
59650716000000 VEF
179000 CLP
1040 BRL
30000 JMD
24000 HTG
290 AUD
320 NZD
260000 KRW
27000 JPY
46000 PKR
270 SGD
880 MYR
2200000 UZS
2100 TJS
94000 KZT
1330 CNY
15600 INR
80 BHD
3800 EGP
140 JOD
60 KWD
720 QAR
720 AED
740 SAR
82000 NGN
3300 ZAR
24000 KES
770000 UGX
400000 CDF
820000 MGA
85000 AOA
12600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 400 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~85.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 187 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 810 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | realme ui 3.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus -- unspecified megapixel| lens aperture2.8 | 46mm ( telephoto ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 27mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is realme 10t waterproof?
No
Does realme 10t support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme 10t?
5000 mAh
How much does realme 10t cost?
~193 EUR
What chipset powers realme 10t?
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
How much RAM does realme 10t have?
256GB GB



