🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 120Hz| 600 nits (HBM)|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
Mali-G68 MC4
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 April 25
World price
160 GBP
207 EUR
208 EUR
209 EUR
209 EUR
1900 NOK
205 EUR
2000 SEK
205 EUR
201 EUR
190 CHF
207 EUR
210 EUR
210 EUR
190 CHF
7200 UAH
12300 RUB
204 EUR
208 EUR
201 EUR
200 EUR
500 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
850000 COP
26000 ARS
770 PEN
59341644900000 VEF
178000 CLP
1030 BRL
30000 JMD
24000 HTG
290 AUD
320 NZD
260000 KRW
27000 JPY
46000 PKR
270 SGD
870 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
93000 KZT
1320 CNY
15500 INR
80 BHD
3800 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
720 AED
740 SAR
82000 NGN
3300 ZAR
24000 KES
760000 UGX
400000 CDF
810000 MGA
85000 AOA
12500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 120hz | 600 Luminance units ( hbmillion) | 1200 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~87.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 188 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7050 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.6 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mc4 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | realme ui 5.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | 24mm ( wide ) | 1/3.0" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 50% in 27 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme narzo 70 waterproof?
No
Does realme narzo 70 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme narzo 70?
5000 mAh
How much does realme narzo 70 cost?
~192 EUR
What chipset powers realme narzo 70?
Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
How much RAM does realme narzo 70 have?
128GB GB



