🖥
Display size
6.72 "
IPS LCD| 120Hz| 580 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 September 06
World price
160 GBP
195 EUR
200 EUR
198 EUR
197 EUR
1880 NOK
197 EUR
2000 SEK
199 EUR
198 EUR
190 CHF
200 EUR
200 EUR
200 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
191 EUR
193 EUR
200 EUR
191 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 580 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.72 inches | 109.0 cm2 ( ~86.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, purple color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | realme ui 5.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus | OIS -- other unspecified Camera mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | 24mm ( wide ) | 1/3.0" mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 50% in 30 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme 13 waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does realme 13 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme 13?
5000 mAh
How much does realme 13 cost?
~190 EUR
What chipset powers realme 13?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does realme 13 have?
256GB GB



