🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD
⚡
Chipset
MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Cancelled
World price
160 GBP
196 EUR
192 EUR
197 EUR
196 EUR
1880 NOK
194 EUR
2000 SEK
190 EUR
198 EUR
190 CHF
197 EUR
199 EUR
195 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
191 EUR
200 EUR
190 EUR
194 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 |
| Weight in gram | 189 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, violet color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6833p dimensity 810 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 11 | realme ui 2.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer proximity | compass |
FAQ
Is realme v11s 5g waterproof?
No
Does realme v11s 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme v11s 5g?
5000 mAh
How much does realme v11s 5g cost?
~190 EUR
What chipset powers realme v11s 5g?
MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm)
How much RAM does realme v11s 5g have?
128GB GB



