🖥
Display size
6.57 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 2160
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6400 Max (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 September 05
World price
180 GBP
217 EUR
220 EUR
213 EUR
217 EUR
2080 NOK
215 EUR
2200 SEK
214 EUR
211 EUR
210 CHF
212 EUR
215 EUR
213 EUR
210 CHF
7900 UAH
13400 RUB
210 EUR
220 EUR
218 EUR
210 EUR
540 BYN
4200 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
29000 ARS
840 PEN
64904924100000 VEF
195000 CLP
1130 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
102000 KZT
1450 CNY
16900 INR
80 BHD
4100 EGP
160 JOD
70 KWD
780 QAR
790 AED
810 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
830000 UGX
430000 CDF
890000 MGA
93000 AOA
13700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 2160hz pwmillion| 1000 Luminance units ( typ ) | 1400 Luminance units ( hbmillion) | 4000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.57 inches | 102.9 cm2 ( ~86.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 181 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 2.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, titanium color color gradations, silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6400 max ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.5 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 3 major android upgrades | realme ui 6.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | 1/2.88" | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 60w wired | 10w reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme 15t waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 2.5meterfor 30 min
Does realme 15t support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme 15t?
7000 mAh
How much does realme 15t cost?
~210 EUR
What chipset powers realme 15t?
Mediatek Dimensity 6400 Max (6 nm)
How much RAM does realme 15t have?
512GB GB



