🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD| 90Hz| 480 nits (typ)|
⚡
Chipset
MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 April 02
World price
180 GBP
219 EUR
218 EUR
212 EUR
217 EUR
2080 NOK
216 EUR
2200 SEK
217 EUR
210 EUR
210 CHF
215 EUR
211 EUR
211 EUR
210 CHF
7900 UAH
13400 RUB
213 EUR
211 EUR
219 EUR
218 EUR
540 BYN
4200 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
29000 ARS
840 PEN
64904924100000 VEF
195000 CLP
1130 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
102000 KZT
1450 CNY
16900 INR
80 BHD
4100 EGP
160 JOD
70 KWD
780 QAR
790 AED
810 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
830000 UGX
430000 CDF
890000 MGA
93000 AOA
13700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 480 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units |
|---|---|
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~83.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue, gray |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6833 dimensity 700 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | realme ui 2.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 18w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme v13 5g waterproof?
No
Does realme v13 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme v13 5g?
5000 mAh
How much does realme v13 5g cost?
~210 EUR
What chipset powers realme v13 5g?
MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm)
How much RAM does realme v13 5g have?
256GB GB



