🖥
Display size
6.72 "
IPS LCD| 120Hz| 950 nits (peak
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6400 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 April 11
World price
130 GBP
151 EUR
160 EUR
152 EUR
150 EUR
1490 NOK
151 EUR
1600 SEK
158 EUR
155 EUR
150 CHF
157 EUR
156 EUR
153 EUR
150 CHF
5600 UAH
9600 RUB
157 EUR
158 EUR
160 EUR
153 EUR
390 BYN
3000 MDL
160 USD
200 CAD
3200 MXN
660000 COP
21000 ARS
600 PEN
46360660100000 VEF
139000 CLP
810 BRL
24000 JMD
19000 HTG
220 AUD
250 NZD
200000 KRW
21000 JPY
36000 PKR
210 SGD
680 MYR
1700000 UZS
1600 TJS
73000 KZT
1030 CNY
12100 INR
60 BHD
3000 EGP
110 JOD
50 KWD
560 QAR
560 AED
580 SAR
64000 NGN
2600 ZAR
19000 KES
600000 UGX
310000 CDF
640000 MGA
66000 AOA
9800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 950 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.72 inches | 109.0 cm2 ( ~86.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | armorshell glass |
| Weight in gram | 197 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 2meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | ocean color color gradations, gold color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6400 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.5 GHz |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | realme ui 6.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | 2.88" | 0.61µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | Yes mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme narzo 80x waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 2meterfor 30 min
Does realme narzo 80x support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme narzo 80x?
6000 mAh
How much does realme narzo 80x cost?
~150 EUR
What chipset powers realme narzo 80x?
Mediatek Dimensity 6400 (6 nm)
How much RAM does realme narzo 80x have?
128GB GB



