🖥
Display size
6.72 "
IPS LCD| 144Hz| 800 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 December 10
World price
130 GBP
154 EUR
150 EUR
150 EUR
156 EUR
1490 NOK
154 EUR
1600 SEK
154 EUR
152 EUR
150 CHF
151 EUR
153 EUR
160 EUR
150 CHF
5600 UAH
9600 RUB
151 EUR
156 EUR
158 EUR
156 EUR
390 BYN
3000 MDL
160 USD
200 CAD
3200 MXN
660000 COP
21000 ARS
600 PEN
46360660100000 VEF
139000 CLP
810 BRL
24000 JMD
19000 HTG
220 AUD
250 NZD
200000 KRW
21000 JPY
36000 PKR
210 SGD
680 MYR
1700000 UZS
1600 TJS
73000 KZT
1030 CNY
12100 INR
60 BHD
3000 EGP
110 JOD
50 KWD
560 QAR
560 AED
580 SAR
64000 NGN
2600 ZAR
19000 KES
600000 UGX
310000 CDF
640000 MGA
66000 AOA
9800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 144hz | 800 Luminance units ( typ ) | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.72 inches | 109.0 cm2 ( ~86.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | scratch-resistant glass |
| Weight in gram | 208 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | silver, pink color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7400 ultra ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM | 512gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | realme ui 6.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is realme p4x waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does realme p4x support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme p4x?
7000 mAh
How much does realme p4x cost?
~150 EUR
What chipset powers realme p4x?
Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm)
How much RAM does realme p4x have?
512GB GB



