🖥
Display size
6.4 "
Super AMOLED capacitive touchs
⚡
Chipset
Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm)
Adreno 618
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Cancelled
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED capacitive touchscreen | 16millioncolors |
|---|---|
| Display size | 6.4 inches | 100.5 cm2 ( ~84.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 183 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Audio jack | Yes |
| Colors | white color gradations, pearl color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sdm730 snapdragon 730g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 470 gold & 6x1.8 GHz kryo 470 silver ) |
| GPU | adreno 618 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 9.0 ( pie ) | planned upgrade to android 10 | coloros 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.72 | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.3 | 13mm ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | 25mm ( wide ) | 1/3.06 | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | 2.0 | Type-C 1.0.0 reversible connector |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme xt 730g waterproof?
-
Does realme xt 730g support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of realme xt 730g?
4000 mAh
How much does realme xt 730g cost?
-
What chipset powers realme xt 730g?
Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm)
How much RAM does realme xt 730g have?
128GB GB



