🖥
Display size
6.6 "
TFT LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 700 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 June 24
World price
140 GBP
174 EUR
174 EUR
170 EUR
176 EUR
1650 NOK
170 EUR
1800 SEK
180 EUR
177 EUR
170 CHF
171 EUR
171 EUR
177 EUR
170 CHF
6300 UAH
10700 RUB
179 EUR
179 EUR
173 EUR
179 EUR
430 BYN
3300 MDL
170 USD
220 CAD
3500 MXN
740000 COP
23000 ARS
670 PEN
51614868300000 VEF
155000 CLP
900 BRL
26000 JMD
21000 HTG
250 AUD
270 NZD
230000 KRW
23000 JPY
40000 PKR
240 SGD
760 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
81000 KZT
1150 CNY
13500 INR
70 BHD
3300 EGP
120 JOD
60 KWD
620 QAR
630 AED
640 SAR
71000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
660000 UGX
340000 CDF
710000 MGA
74000 AOA
10900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | tft LCD | 90hz |
| Display size | 6.6 inches | 105.2 cm2 ( ~82.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 203 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gray, white, mint color, violet color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 700 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 | one ui core 5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | 115˚ ( ultrawide ) | 1/5.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy a22 5g waterproof?
No
Does samsung galaxy a22 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy a22 5g?
5000 mAh
How much does samsung galaxy a22 5g cost?
~167 EUR
What chipset powers samsung galaxy a22 5g?
Mediatek Dimensity 700 (7 nm)
How much RAM does samsung galaxy a22 5g have?
128GB GB



