🖥
Display size
6.6 "
Super AMOLED| 90Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 March 11
World price
140 GBP
170 EUR
180 EUR
174 EUR
180 EUR
1660 NOK
175 EUR
1800 SEK
175 EUR
178 EUR
170 CHF
176 EUR
172 EUR
174 EUR
170 CHF
6300 UAH
10800 RUB
170 EUR
172 EUR
177 EUR
177 EUR
430 BYN
3300 MDL
170 USD
220 CAD
3500 MXN
740000 COP
23000 ARS
670 PEN
51923939300000 VEF
156000 CLP
910 BRL
27000 JMD
21000 HTG
250 AUD
280 NZD
230000 KRW
23000 JPY
40000 PKR
240 SGD
760 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
81000 KZT
1160 CNY
13500 INR
70 BHD
3300 EGP
120 JOD
60 KWD
630 QAR
630 AED
650 SAR
72000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
670000 UGX
350000 CDF
710000 MGA
74000 AOA
10900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 90hz |
| Display size | 6.6 inches | 106.9 cm2 ( ~87.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 217 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, violet color color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6100+ ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | one ui 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | Auto focus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy f15 waterproof?
No
Does samsung galaxy f15 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy f15?
6000 mAh
How much does samsung galaxy f15 cost?
~168 EUR
What chipset powers samsung galaxy f15?
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy f15 have?
128GB GB



