🖥
Display size
6.7 "
Super AMOLED| 90Hz| 800 nits (
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 March 13
World price
100 GBP
124 EUR
120 EUR
121 EUR
128 EUR
1190 NOK
120 EUR
1300 SEK
121 EUR
125 EUR
120 CHF
122 EUR
121 EUR
124 EUR
120 CHF
4500 UAH
7700 RUB
121 EUR
123 EUR
127 EUR
123 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2500 MXN
530000 COP
17000 ARS
480 PEN
37088528100000 VEF
112000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
160000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
58000 KZT
830 CNY
9700 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
450 AED
460 SAR
51000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
53000 AOA
7800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 90hz | 800 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.7 inches | 110.2 cm2 ( ~86.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 191 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, blue color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 6 major android upgrades | one ui 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) | 1/5.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/3.1" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy f16 waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does samsung galaxy f16 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy f16?
5000 mAh
How much does samsung galaxy f16 cost?
~120 EUR
What chipset powers samsung galaxy f16?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy f16 have?
128GB GB



