🖥
Display size
6.7 "
Super AMOLED| 90Hz| 1100 nits
⚡
Chipset
Exynos 1330 (5 nm)
Mali-G68 MP2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 October 13
World price
100 GBP
124 EUR
120 EUR
127 EUR
121 EUR
1190 NOK
123 EUR
1300 SEK
120 EUR
120 EUR
120 CHF
129 EUR
127 EUR
130 EUR
120 CHF
4500 UAH
7700 RUB
123 EUR
123 EUR
125 EUR
124 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2500 MXN
530000 COP
17000 ARS
480 PEN
37088528100000 VEF
112000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
160000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
58000 KZT
830 CNY
9700 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
450 AED
460 SAR
51000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
53000 AOA
7800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 90hz | 1100 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.7 inches | 110.2 cm2 ( ~86.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | silver color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1330 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mp2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 6 major android upgrades | one ui 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus | OIS -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) | 1/5.0" | 1.12µm -- 2 megapixel ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/3.1" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy m17 waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does samsung galaxy m17 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m17?
5000 mAh
How much does samsung galaxy m17 cost?
~120 EUR
What chipset powers samsung galaxy m17?
Exynos 1330 (5 nm)
How much RAM does samsung galaxy m17 have?
128GB GB



