🖥
Display size
6.6 "
TFT LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 June 01
World price
230 GBP
284 EUR
289 EUR
286 EUR
284 EUR
2700 NOK
280 EUR
2900 SEK
284 EUR
288 EUR
270 CHF
288 EUR
286 EUR
282 EUR
270 CHF
10200 UAH
17400 RUB
286 EUR
290 EUR
285 EUR
282 EUR
700 BYN
5400 MDL
280 USD
360 CAD
5700 MXN
1200000 COP
37000 ARS
1090 PEN
84376401400000 VEF
253000 CLP
1470 BRL
43000 JMD
34000 HTG
400 AUD
450 NZD
370000 KRW
38000 JPY
65000 PKR
390 SGD
1240 MYR
3100000 UZS
2900 TJS
132000 KZT
1880 CNY
22000 INR
110 BHD
5300 EGP
200 JOD
90 KWD
1010 QAR
1020 AED
1050 SAR
116000 NGN
4700 ZAR
34000 KES
1080000 UGX
560000 CDF
1150000 MGA
120000 AOA
17700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | tft LCD | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~83.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | white, black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7225 snapdragon 750g 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 570 & 6x1.8 GHz kryo 570 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | one ui 3.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy f52 5g waterproof?
No
Does samsung galaxy f52 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy f52 5g?
4500 mAh
How much does samsung galaxy f52 5g cost?
~273 EUR
What chipset powers samsung galaxy f52 5g?
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
How much RAM does samsung galaxy f52 5g have?
128GB GB



