🖥
Display size
6.74 "
Super AMOLED+| 120Hz
⚡
Chipset
Exynos 1480 (4 nm)
Xclipse 530
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 May 14
World price
230 GBP
274 EUR
274 EUR
273 EUR
276 EUR
2670 NOK
277 EUR
2900 SEK
280 EUR
278 EUR
270 CHF
278 EUR
274 EUR
280 EUR
270 CHF
10100 UAH
17200 RUB
274 EUR
280 EUR
279 EUR
276 EUR
700 BYN
5300 MDL
280 USD
360 CAD
5700 MXN
1190000 COP
37000 ARS
1080 PEN
83449188200000 VEF
251000 CLP
1450 BRL
42000 JMD
33000 HTG
400 AUD
440 NZD
360000 KRW
37000 JPY
65000 PKR
380 SGD
1230 MYR
3100000 UZS
2900 TJS
131000 KZT
1860 CNY
21700 INR
110 BHD
5300 EGP
200 JOD
90 KWD
1000 QAR
1010 AED
1040 SAR
115000 NGN
4700 ZAR
33000 KES
1070000 UGX
550000 CDF
1140000 MGA
119000 AOA
17600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus+ ) | plastic frame | glass back ( gorilla glass victus+ ) |
|---|---|
| Display type | Super amoled+ | 120hz |
| Display size | 6.74 inches | 111.5 cm2 ( ~89.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus+ |
| Weight in gram | 180 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | green, violet color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1480 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.75 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | xclipse 530 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 6 major android upgrades | one ui 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy f56 waterproof?
No
Does samsung galaxy f56 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy f56?
5000 mAh
How much does samsung galaxy f56 cost?
~270 EUR
What chipset powers samsung galaxy f56?
Exynos 1480 (4 nm)
How much RAM does samsung galaxy f56 have?
256GB GB



