🖥
Display size
6.7 "
Super AMOLED Plus| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
Adreno 642L
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 03
World price
230 GBP
279 EUR
272 EUR
280 EUR
273 EUR
2630 NOK
273 EUR
2800 SEK
270 EUR
279 EUR
260 CHF
278 EUR
273 EUR
279 EUR
260 CHF
10000 UAH
17000 RUB
276 EUR
274 EUR
272 EUR
277 EUR
690 BYN
5300 MDL
270 USD
350 CAD
5600 MXN
1170000 COP
36000 ARS
1060 PEN
82212903900000 VEF
247000 CLP
1430 BRL
42000 JMD
33000 HTG
390 AUD
440 NZD
360000 KRW
37000 JPY
64000 PKR
380 SGD
1210 MYR
3000000 UZS
2800 TJS
129000 KZT
1830 CNY
21400 INR
110 BHD
5200 EGP
200 JOD
90 KWD
990 QAR
1000 AED
1020 SAR
113000 NGN
4600 ZAR
33000 KES
1050000 UGX
550000 CDF
1120000 MGA
117000 AOA
17300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED plus | 120hz |
| Display size | 6.7 inches | 108.4 cm2 ( ~86.4% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 173 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, black color gradations, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7325 snapdragon 778g 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz cortex-a78 & 3x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.9 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 642l |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 | one ui 5.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.97" | 0.7um | phase detection autofocus -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ | ( ultrawide ) | 1/3.06" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.2 | 26mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy m52 5g waterproof?
No
Does samsung galaxy m52 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m52 5g?
5000 mAh
How much does samsung galaxy m52 5g cost?
~266 EUR
What chipset powers samsung galaxy m52 5g?
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy m52 5g have?
128GB GB



