🖥
Display size
6.7 "
Dynamic LTPO AMOLED 2X| 120Hz|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Adreno 830
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4900 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 February 03
World price
700 GBP
840 EUR
850 EUR
847 EUR
847 EUR
8210 NOK
843 EUR
8700 SEK
845 EUR
844 EUR
820 CHF
850 EUR
845 EUR
850 EUR
820 CHF
31000 UAH
53000 RUB
844 EUR
844 EUR
842 EUR
845 EUR
2130 BYN
16300 MDL
850 USD
1090 CAD
17300 MXN
3650000 COP
112000 ARS
3310 PEN
2.568380568E+14 VEF
770000 CLP
4460 BRL
130000 JMD
101000 HTG
1220 AUD
1350 NZD
1110000 KRW
114000 JPY
198000 PKR
1170 SGD
3770 MYR
9300000 UZS
8700 TJS
401000 KZT
5710 CNY
66800 INR
320 BHD
16200 EGP
600 JOD
260 KWD
3080 QAR
3100 AED
3180 SAR
352000 NGN
14200 ZAR
101000 KES
3280000 UGX
1690000 CDF
3500000 MGA
365000 AOA
53900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus 2 ) | glass back ( gorilla glass victus 2 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Dynamic LTPO AMOLED 2x | 120hz | 480hz pwmillion| hdr10+ | 2600 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.7 inches | 110.2 cm2 ( ~91.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus 2 |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, mint color, navy color, silver color gradations, pink color gradations, red color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8750-ab snapdragon 8 elite ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.47 GHz oryon v2 phoenix l + 6x3.53 GHz oryon v2 phoenix m ) |
| GPU | adreno 830 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 7 major android upgrades | one ui 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 10 megapixel| lens aperture2.4 | 67mm ( telephoto ) | 1/3.94" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/2.55" 1.4µm | super steady Video mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture2.2 | 26mm ( wide ) | 1/3.2" | 1.12µm | Dual Pixel phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4900 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | pd3.0 | 65% in 30 min | 15w wireless ( qi2 ready ) | 4.5w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 | displayport 1.0.2 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is samsung galaxy s25+ waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does samsung galaxy s25+ support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy s25+?
4900 mAh
How much does samsung galaxy s25+ cost?
~831 EUR
What chipset powers samsung galaxy s25+?
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
How much RAM does samsung galaxy s25+ have?
512GB GB



