🖥
Display size
10.1 "
TFT LCD
⚡
Chipset
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
Adreno 642L
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
7600 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 September 13
World price
700 GBP
836 EUR
839 EUR
837 EUR
836 EUR
8200 NOK
832 EUR
8700 SEK
834 EUR
831 EUR
810 CHF
832 EUR
830 EUR
839 EUR
810 CHF
31000 UAH
52900 RUB
831 EUR
832 EUR
840 EUR
840 EUR
2130 BYN
16300 MDL
850 USD
1090 CAD
17300 MXN
3640000 COP
112000 ARS
3300 PEN
2.565289857E+14 VEF
769000 CLP
4460 BRL
129000 JMD
101000 HTG
1220 AUD
1350 NZD
1110000 KRW
113000 JPY
197000 PKR
1170 SGD
3760 MYR
9300000 UZS
8700 TJS
401000 KZT
5700 CNY
66800 INR
320 BHD
16100 EGP
600 JOD
260 KWD
3070 QAR
3100 AED
3170 SAR
352000 NGN
14200 ZAR
101000 KES
3270000 UGX
1690000 CDF
3500000 MGA
364000 AOA
53900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | tft LCD |
|---|---|
| Display size | 10.1 inches | 295.8 cm2 ( ~71.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 674 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7325 snapdragon 778g 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz cortex-a78 & 3x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 642l |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 12 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture1.9 | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7600 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 | charging/accessories connector pins |
| Sensors | fingerprint ( front-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is samsung galaxy tab active4 pro waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does samsung galaxy tab active4 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy tab active4 pro?
7600 mAh
How much does samsung galaxy tab active4 pro cost?
~830 EUR
What chipset powers samsung galaxy tab active4 pro?
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy tab active4 pro have?
128GB GB



