🖥
Display size
1.2 "
Super AMOLED
⚡
Chipset
Exynos W920 (5 nm)
Mali-G68
📷
Primary camera
—
🔋
Battery
247 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 June 24
World price
120 GBP
147 EUR
149 EUR
144 EUR
150 EUR
1320 NOK
144 EUR
1400 SEK
146 EUR
146 EUR
130 CHF
146 EUR
149 EUR
149 EUR
130 CHF
5000 UAH
8500 RUB
150 EUR
140 EUR
142 EUR
142 EUR
340 BYN
2700 MDL
140 USD
180 CAD
2800 MXN
590000 COP
18000 ARS
530 PEN
41106452000000 VEF
124000 CLP
720 BRL
21000 JMD
17000 HTG
200 AUD
220 NZD
180000 KRW
19000 JPY
32000 PKR
190 SGD
610 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
65000 KZT
920 CNY
10700 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
50 KWD
500 QAR
500 AED
510 SAR
57000 NGN
2300 ZAR
17000 KES
530000 UGX
280000 CDF
560000 MGA
59000 AOA
8700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( sapphire crystal ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED |
| Display size | 1.2 inches |
| Display Protection | sapphire crystal glass |
| Weight in gram | 26.6 g |
| Water Resistance | 50m/50 meter depth - 10 minutes water resistant up to 10 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, pink color gradations, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos w920 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Dual-core 1.18 GHz cortex-a55 |
| GPU | mali-g68 |
| Memory v1 | 16gb 1.5gb RAM |
| Operating System | android wear Operating system 4 | one ui watch 5 |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 247 mah |
|---|---|
| Battery Charge | wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | No |
| Sensors | accelerometer | gyroscope | heart rate | barometer | altimeter | compass | spo2 | temperature ( skin ) |
FAQ
Is samsung galaxy watch fe waterproof?
50m/50 meter depth - 10 minutes water resistant up to 10 min
Does samsung galaxy watch fe support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of samsung galaxy watch fe?
247 mAh
How much does samsung galaxy watch fe cost?
~133 EUR
What chipset powers samsung galaxy watch fe?
Exynos W920 (5 nm)
How much RAM does samsung galaxy watch fe have?
16GB GB



