🖥
Display size
6.5 "
PRO IGZO LTPO OLED| 240Hz| Dol
⚡
Chipset
Qualcomm SM7675-AB Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
Adreno 732
📷
Primary camera
50.3 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 July
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass victus 2 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | pro igzo LTPO OLED | 240hz | dolby vision | hdr | 1500 Luminance units ( hbmillion) | 3000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.5 inches | 103.7 cm2 ( ~88.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 197 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | white color gradations, black color gradations, trench beige |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7675-ab snapdragon 7+ generation 3 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.8 GHz cortex-x4 & 4x2.6 GHz cortex-a720 & 3x1.9 GHz cortex-a520 ) |
| GPU | adreno 732 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 3 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50.3 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.55" | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 50.3 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm | 122˚ ( ultrawide ) | 1/2.55" | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50.3 megapixel| lens aperture2.2 | 23mm ( wide ) | 1/2.88" | phase detection autofocus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 36w wired | pd3.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 3.2 | display port 1.0.4 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is sharp aquos r10 waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does sharp aquos r10 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sharp aquos r10?
5000 mAh
How much does sharp aquos r10 cost?
-
What chipset powers sharp aquos r10?
Qualcomm SM7675-AB Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
How much RAM does sharp aquos r10 have?
512GB GB



