🖥
Display size
6.0 "
OLED| 1B colors| HDR
⚡
Chipset
Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
12 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 August 27
World price
310 GBP
371 EUR
376 EUR
378 EUR
370 EUR
3660 NOK
374 EUR
3900 SEK
378 EUR
372 EUR
370 CHF
373 EUR
374 EUR
380 EUR
370 CHF
13900 UAH
23600 RUB
373 EUR
370 EUR
373 EUR
371 EUR
950 BYN
7300 MDL
380 USD
490 CAD
7800 MXN
1630000 COP
50000 ARS
1470 PEN
1.143562949E+14 VEF
343000 CLP
1990 BRL
58000 JMD
45000 HTG
550 AUD
600 NZD
500000 KRW
51000 JPY
88000 PKR
520 SGD
1680 MYR
4200000 UZS
3900 TJS
179000 KZT
2540 CNY
29800 INR
150 BHD
7200 EGP
270 JOD
120 KWD
1370 QAR
1380 AED
1420 SAR
157000 NGN
6400 ZAR
45000 KES
1460000 UGX
760000 CDF
1560000 MGA
163000 AOA
24000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 6 ) | glass back ( gorilla glass 6 ) | plastic frame |
|---|---|
| Display type | OLED | 1b colors | hdr |
| Display size | 6.0 inches | 84.1 cm2 ( ~80.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 6 |
| Weight in gram | 169 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip65/ip68 dust tight and water resistant low pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white, blue, pink |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6350 snapdragon 690 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz kryo 560 gold & 6x1.7 GHz kryo 560 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 6gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 12 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | 1/2.8" | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 54mm ( telephoto ) | 1/4.0" | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 24mm ( wide ) | 1/4.0" mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired | pd | qc |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | otg | video output |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is sony xperia 10 iii lite waterproof?
ip65/ip68 dust tight and water resistant low pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does sony xperia 10 iii lite support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of sony xperia 10 iii lite?
4500 mAh
How much does sony xperia 10 iii lite cost?
~370 EUR
What chipset powers sony xperia 10 iii lite?
Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm)
How much RAM does sony xperia 10 iii lite have?
64GB GB



