🖥
Display size
6.85 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 144Hz|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Adreno 840
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 October 20
World price
590 GBP
708 EUR
706 EUR
710 EUR
702 EUR
6920 NOK
706 EUR
7300 SEK
702 EUR
701 EUR
690 CHF
708 EUR
708 EUR
709 EUR
690 CHF
26200 UAH
44600 RUB
707 EUR
704 EUR
707 EUR
702 EUR
1800 BYN
13800 MDL
720 USD
920 CAD
14600 MXN
3070000 COP
95000 ARS
2790 PEN
2.16349747E+14 VEF
649000 CLP
3760 BRL
109000 JMD
85000 HTG
1030 AUD
1140 NZD
940000 KRW
96000 JPY
167000 PKR
990 SGD
3170 MYR
7800000 UZS
7300 TJS
338000 KZT
4810 CNY
56300 INR
270 BHD
13600 EGP
510 JOD
220 KWD
2590 QAR
2620 AED
2680 SAR
297000 NGN
12000 ZAR
85000 KES
2760000 UGX
1430000 CDF
2950000 MGA
307000 AOA
45400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | fiber-reinforced plastic back or glass back |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 144hz | pwmillion| dolby vision | hdr10+ | hdr vivid | 1000 Luminance units ( typ ) | 2600 Luminance units ( hbmillion) | 6000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.85 inches | 114.0 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 215 g |
| SIM card | · Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | alpha, legend, gray, green, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8850-ac snapdragon 8 elite generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.6 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.62 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 840 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 16gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | up to 5 major android upgrades | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.6 | 85mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.1 | 15mm ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.2 | 21mm ( wide ) | 1/3.1" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | pps | pd | 40w wireless | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 6.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 3.2 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo 15 waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo iqoo 15 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo 15?
7000 mAh
How much does vivo iqoo 15 cost?
~700 EUR
What chipset powers vivo iqoo 15?
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
How much RAM does vivo iqoo 15 have?
512GB GB



