🖥
Display size
6.85 "
AMOLED| 1B colors| 144Hz| PWM|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
Adreno 840
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7400 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 February 06
World price
610 GBP
736 EUR
734 EUR
738 EUR
734 EUR
7210 NOK
740 EUR
7600 SEK
733 EUR
730 EUR
720 CHF
736 EUR
733 EUR
736 EUR
720 CHF
27300 UAH
46600 RUB
734 EUR
730 EUR
733 EUR
736 EUR
1870 BYN
14300 MDL
750 USD
960 CAD
15200 MXN
3200000 COP
99000 ARS
2910 PEN
2.25621879E+14 VEF
676000 CLP
3920 BRL
114000 JMD
89000 HTG
1070 AUD
1190 NZD
980000 KRW
100000 JPY
174000 PKR
1030 SGD
3310 MYR
8200000 UZS
7600 TJS
352000 KZT
5010 CNY
58700 INR
280 BHD
14200 EGP
530 JOD
230 KWD
2700 QAR
2730 AED
2790 SAR
309000 NGN
12500 ZAR
89000 KES
2880000 UGX
1490000 CDF
3080000 MGA
321000 AOA
47400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 144hz | pwmillion| dolby vision | hdr10+ | hdr vivid | 1000 Luminance units ( typ ) | 2600 Luminance units ( hbmillion) | 8000 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.85 inches | 114.0 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 227 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8850-ac snapdragon 8 elite generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.6 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.62 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 840 |
| Memory v1 | 256gb 16gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM | 1tb 24gb RAM |
| Operating System | android 16 | up to 5 major android upgrades | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.7 | 85mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.1 | 15mm | 107˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.2 | 21mm ( wide ) | 1/3.1" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7400 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | pps | pd | 40w wireless | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 3.2 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo 15 ultra waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo iqoo 15 ultra support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo 15 ultra?
7400 mAh
How much does vivo iqoo 15 ultra cost?
~730 EUR
What chipset powers vivo iqoo 15 ultra?
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
How much RAM does vivo iqoo 15 ultra have?
512GB GB



