🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| 144Hz| HDR1
⚡
Chipset
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
Adreno 735
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6400 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 March 19
World price
250 GBP
290 EUR
291 EUR
290 EUR
293 EUR
2870 NOK
297 EUR
3100 SEK
293 EUR
292 EUR
290 CHF
290 EUR
300 EUR
296 EUR
290 CHF
10900 UAH
18500 RUB
297 EUR
291 EUR
299 EUR
294 EUR
750 BYN
5700 MDL
300 USD
380 CAD
6100 MXN
1280000 COP
40000 ARS
1160 PEN
89630609500000 VEF
269000 CLP
1560 BRL
46000 JMD
36000 HTG
430 AUD
470 NZD
390000 KRW
40000 JPY
69000 PKR
410 SGD
1320 MYR
3300000 UZS
3100 TJS
140000 KZT
1990 CNY
23400 INR
120 BHD
5700 EGP
210 JOD
90 KWD
1080 QAR
1090 AED
1110 SAR
123000 NGN
5000 ZAR
36000 KES
1150000 UGX
590000 CDF
1230000 MGA
128000 AOA
18900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( schott xensation up ) | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 144hz | hdr10+ | 4500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.5 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | schott xensation up |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, titanium color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8635 snapdragon 8s generation 3 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x4 & 4x2.8 GHz cortex-a720 & 3x2.0 GHz cortex-a520 ) |
| GPU | adreno 735 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 3 major android upgrades | funtouch 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.1" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6400 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 55w pd | 50% in 26 min | 100% in 55 min | 7.5w reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo neo 10r waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does vivo iqoo neo 10r support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo neo 10r?
6400 mAh
How much does vivo iqoo neo 10r cost?
~290 EUR
What chipset powers vivo iqoo neo 10r?
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
How much RAM does vivo iqoo neo 10r have?
256GB GB



