🖥
Display size
6.77 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 October 10
World price
250 GBP
295 EUR
298 EUR
292 EUR
294 EUR
2870 NOK
296 EUR
3100 SEK
297 EUR
291 EUR
290 CHF
293 EUR
300 EUR
300 EUR
290 CHF
10900 UAH
18500 RUB
296 EUR
298 EUR
297 EUR
294 EUR
750 BYN
5700 MDL
300 USD
380 CAD
6100 MXN
1280000 COP
40000 ARS
1160 PEN
89630609500000 VEF
269000 CLP
1560 BRL
46000 JMD
36000 HTG
430 AUD
470 NZD
390000 KRW
40000 JPY
69000 PKR
410 SGD
1320 MYR
3300000 UZS
3100 TJS
140000 KZT
1990 CNY
23400 INR
120 BHD
5700 EGP
210 JOD
90 KWD
1080 QAR
1090 AED
1110 SAR
123000 NGN
5000 ZAR
36000 KES
1150000 UGX
590000 CDF
1230000 MGA
128000 AOA
18900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( diamond shield glass ) | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 1600 Luminance units ( hbmillion) | 5000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.77 inches | 110.9 cm2 ( ~88.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | diamond shield glass |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 2 hours |
| Audio jack | No |
| Colors | purple color gradations, gold color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7360 turbo ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 3 major android upgrades | funtouch 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 200 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 22mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo v60e waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 2 hours
Does vivo v60e support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo v60e?
6500 mAh
How much does vivo v60e cost?
~290 EUR
What chipset powers vivo v60e?
Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm)
How much RAM does vivo v60e have?
256GB GB



