🖥
Display size
6.57 "
IPS LCD| 144Hz| HDR10
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 April 29
World price
300 GBP
357 EUR
359 EUR
351 EUR
356 EUR
3460 NOK
355 EUR
3700 SEK
356 EUR
351 EUR
350 CHF
356 EUR
352 EUR
353 EUR
350 CHF
13100 UAH
22300 RUB
353 EUR
350 EUR
354 EUR
360 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1540000 COP
48000 ARS
1400 PEN
1.081748735E+14 VEF
325000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
84000 PKR
490 SGD
1590 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2410 CNY
28200 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1300 QAR
1310 AED
1340 SAR
149000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
720000 CDF
1480000 MGA
154000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 144hz | HDR10 |
|---|---|
| Display size | 6.57 inches | 104.0 cm2 ( ~84.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 198.1 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.8 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 128gb 12gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | iqoo ui 1.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 44w | 50% in 20 min | 100% in 58 min ( advertised ) | super flash charge 2.0.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo neo3 5g waterproof?
No
Does vivo iqoo neo3 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo neo3 5g?
4500 mAh
How much does vivo iqoo neo3 5g cost?
~350 EUR
What chipset powers vivo iqoo neo3 5g?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does vivo iqoo neo3 5g have?
256GB GB



