🖥
Display size
6.44 "
AMOLED| 90Hz| HDR10+| 1300 nit
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 900 (6 nm)
Mali-G68 MC4
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 September 21
World price
300 GBP
352 EUR
354 EUR
357 EUR
353 EUR
3460 NOK
350 EUR
3700 SEK
358 EUR
350 EUR
350 CHF
352 EUR
352 EUR
353 EUR
350 CHF
13100 UAH
22300 RUB
356 EUR
353 EUR
354 EUR
354 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1540000 COP
48000 ARS
1400 PEN
1.081748735E+14 VEF
325000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
84000 PKR
490 SGD
1590 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2410 CNY
28200 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1300 QAR
1310 AED
1340 SAR
149000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
720000 CDF
1480000 MGA
154000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 90hz | hdr10+ | 1300 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.44 inches | 100.0 cm2 ( ~84.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 186 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, sunrise color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 900 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mc4 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 12 | funtouch 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 0.7µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 61% in 30 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo v25 waterproof?
No
Does vivo v25 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo v25?
4500 mAh
How much does vivo v25 cost?
~350 EUR
What chipset powers vivo v25?
Mediatek Dimensity 900 (6 nm)
How much RAM does vivo v25 have?
256GB GB



