🖥
Display size
6.59 "
AMOLED| 1B colors| 144Hz| HDR|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm)
Adreno 829
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
7600 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 January 15
World price
260 GBP
306 EUR
305 EUR
307 EUR
303 EUR
2970 NOK
309 EUR
3200 SEK
301 EUR
303 EUR
300 CHF
301 EUR
307 EUR
306 EUR
300 CHF
11200 UAH
19200 RUB
303 EUR
302 EUR
302 EUR
302 EUR
770 BYN
5900 MDL
310 USD
400 CAD
6300 MXN
1320000 COP
41000 ARS
1200 PEN
92721320200000 VEF
278000 CLP
1610 BRL
47000 JMD
37000 HTG
440 AUD
490 NZD
400000 KRW
41000 JPY
72000 PKR
420 SGD
1360 MYR
3400000 UZS
3200 TJS
145000 KZT
2060 CNY
24200 INR
120 BHD
5900 EGP
220 JOD
100 KWD
1110 QAR
1120 AED
1150 SAR
127000 NGN
5200 ZAR
37000 KES
1190000 UGX
610000 CDF
1270000 MGA
132000 AOA
19500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back or fiber-reinforced plastic back | aluminum alloy frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 144hz | hdr | 4320hz pwmillion| 5500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.59 inches | 102.9 cm2 ( ~87.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 202 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | white, black, blue, pink |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8845 snapdragon 8 generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x3.8 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.32 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 829 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 16gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 200 megapixel| lens aperture1.9 | ( wide ) | 1/1.56" | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) | 1/4.0" mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7600 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless | lhdc 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo z11 turbo waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo iqoo z11 turbo support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo z11 turbo?
7600 mAh
How much does vivo iqoo z11 turbo cost?
~300 EUR
What chipset powers vivo iqoo z11 turbo?
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm)
How much RAM does vivo iqoo z11 turbo have?
512GB GB



