🖥
Display size
6.77 "
AMOLED| 120Hz| HDR| 1300 nits
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 June 27
World price
260 GBP
305 EUR
309 EUR
310 EUR
309 EUR
2970 NOK
310 EUR
3200 SEK
300 EUR
307 EUR
300 CHF
303 EUR
307 EUR
309 EUR
300 CHF
11200 UAH
19200 RUB
306 EUR
310 EUR
300 EUR
304 EUR
770 BYN
5900 MDL
310 USD
400 CAD
6300 MXN
1320000 COP
41000 ARS
1200 PEN
92721320200000 VEF
278000 CLP
1610 BRL
47000 JMD
37000 HTG
440 AUD
490 NZD
400000 KRW
41000 JPY
72000 PKR
420 SGD
1360 MYR
3400000 UZS
3200 TJS
145000 KZT
2060 CNY
24200 INR
120 BHD
5900 EGP
220 JOD
100 KWD
1110 QAR
1120 AED
1150 SAR
127000 NGN
5200 ZAR
37000 KES
1190000 UGX
610000 CDF
1270000 MGA
132000 AOA
19500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz | hdr | 1300 Luminance units ( hbmillion) | 4500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.77 inches | 110.9 cm2 ( ~90.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 182 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | No |
| Colors | gold color gradations, white color gradations, purple color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | funtouch 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | 50% in 19 min | 6w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y400 pro waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does vivo y400 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y400 pro?
5500 mAh
How much does vivo y400 pro cost?
~300 EUR
What chipset powers vivo y400 pro?
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
How much RAM does vivo y400 pro have?
256GB GB



