🖥
Display size
6.77 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 August 23
World price
190 GBP
221 EUR
222 EUR
223 EUR
226 EUR
2180 NOK
220 EUR
2300 SEK
230 EUR
225 EUR
220 CHF
230 EUR
223 EUR
226 EUR
220 CHF
8300 UAH
14100 RUB
221 EUR
220 EUR
226 EUR
222 EUR
570 BYN
4400 MDL
230 USD
290 CAD
4600 MXN
970000 COP
30000 ARS
880 PEN
67995634800000 VEF
204000 CLP
1180 BRL
35000 JMD
27000 HTG
330 AUD
360 NZD
300000 KRW
30000 JPY
53000 PKR
310 SGD
1000 MYR
2500000 UZS
2300 TJS
107000 KZT
1510 CNY
17700 INR
90 BHD
4300 EGP
160 JOD
70 KWD
820 QAR
820 AED
840 SAR
94000 NGN
3800 ZAR
27000 KES
870000 UGX
450000 CDF
930000 MGA
97000 AOA
14300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 1800 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.77 inches | 110.9 cm2 ( ~90.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | schott xensation |
| Weight in gram | 180 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip64 | dust and water resistant |
| Audio jack | No |
| Colors | titanium color, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 2 major android upgrades | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.0" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 7.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo iqoo z9s waterproof?
ip64 | dust and water resistant
Does vivo iqoo z9s support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo iqoo z9s?
5500 mAh
How much does vivo iqoo z9s cost?
~220 EUR
What chipset powers vivo iqoo z9s?
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
How much RAM does vivo iqoo z9s have?
256GB GB



