🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 3840
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7400 (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
200 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 November 14
World price
190 GBP
227 EUR
225 EUR
225 EUR
230 EUR
2180 NOK
225 EUR
2300 SEK
222 EUR
221 EUR
220 CHF
227 EUR
220 EUR
227 EUR
220 CHF
8300 UAH
14100 RUB
229 EUR
230 EUR
227 EUR
222 EUR
570 BYN
4400 MDL
230 USD
290 CAD
4600 MXN
970000 COP
30000 ARS
880 PEN
67995634800000 VEF
204000 CLP
1180 BRL
35000 JMD
27000 HTG
330 AUD
360 NZD
300000 KRW
30000 JPY
53000 PKR
310 SGD
1000 MYR
2500000 UZS
2300 TJS
107000 KZT
1510 CNY
17700 INR
90 BHD
4300 EGP
160 JOD
70 KWD
820 QAR
820 AED
840 SAR
94000 NGN
3800 ZAR
27000 KES
870000 UGX
450000 CDF
930000 MGA
97000 AOA
14300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( diamond shield glass ) | glass back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 3840 pwmillion| 800 Luminance units ( typ ) | 1600 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~90.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | diamond shield glass |
| Weight in gram | 198.6 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 5 hours |
| Audio jack | No |
| Colors | black, green, pink, gold |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7400 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 16 | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 200 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | 0.5µm | phase detection autofocus | OIS -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y500 pro waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 5 hours
Does vivo y500 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y500 pro?
7000 mAh
How much does vivo y500 pro cost?
~220 EUR
What chipset powers vivo y500 pro?
Mediatek Dimensity 7400 (4 nm)
How much RAM does vivo y500 pro have?
512GB GB



