🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
Mali-G77 MC9
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4600 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 June 08
World price
340 GBP
403 EUR
400 EUR
400 EUR
402 EUR
3950 NOK
403 EUR
4200 SEK
408 EUR
403 EUR
390 CHF
401 EUR
400 EUR
405 EUR
390 CHF
15000 UAH
25500 RUB
406 EUR
401 EUR
409 EUR
402 EUR
1030 BYN
7900 MDL
410 USD
530 CAD
8400 MXN
1760000 COP
54000 ARS
1590 PEN
1.236284269E+14 VEF
371000 CLP
2150 BRL
63000 JMD
49000 HTG
590 AUD
650 NZD
540000 KRW
55000 JPY
95000 PKR
570 SGD
1810 MYR
4500000 UZS
4200 TJS
193000 KZT
2750 CNY
32200 INR
160 BHD
7800 EGP
290 JOD
130 KWD
1480 QAR
1500 AED
1530 SAR
170000 NGN
6900 ZAR
49000 KES
1580000 UGX
820000 CDF
1690000 MGA
176000 AOA
26000 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~90.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 186 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, blue, pink |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8050 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-a78 & 3x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g77 mc9 |
| Memory v1 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | originos 3 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 22mm ( wide ) | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4600 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 70% in 30 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is vivo s17t waterproof?
No
Does vivo s17t support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo s17t?
4600 mAh
How much does vivo s17t cost?
~400 EUR
What chipset powers vivo s17t?
Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
How much RAM does vivo s17t have?
512GB GB



