🖥
Display size
6.77 "
AMOLED| 120Hz| 1300 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 March 25
World price
340 GBP
406 EUR
404 EUR
402 EUR
402 EUR
3950 NOK
404 EUR
4200 SEK
403 EUR
406 EUR
390 CHF
402 EUR
401 EUR
400 EUR
390 CHF
15000 UAH
25500 RUB
405 EUR
405 EUR
402 EUR
404 EUR
1030 BYN
7900 MDL
410 USD
530 CAD
8400 MXN
1760000 COP
54000 ARS
1590 PEN
1.236284269E+14 VEF
371000 CLP
2150 BRL
63000 JMD
49000 HTG
590 AUD
650 NZD
540000 KRW
55000 JPY
95000 PKR
570 SGD
1810 MYR
4500000 UZS
4200 TJS
193000 KZT
2750 CNY
32200 INR
160 BHD
7800 EGP
290 JOD
130 KWD
1480 QAR
1500 AED
1530 SAR
170000 NGN
6900 ZAR
49000 KES
1580000 UGX
820000 CDF
1690000 MGA
176000 AOA
26000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz | 1300 Luminance units ( hbmillion) | 1800 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.77 inches | 110.9 cm2 ( ~88.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 197 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, gold color gradations, purple color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | funtouch 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | 50% in 23 min | 100% in 52 min | 6w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo v50 lite waterproof?
ip65 dust tight and water resistant low pressure water jets
Does vivo v50 lite support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo v50 lite?
6500 mAh
How much does vivo v50 lite cost?
~400 EUR
What chipset powers vivo v50 lite?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does vivo v50 lite have?
512GB GB



