🖥
Display size
6.44 "
AMOLED| 90Hz| HDR10+
⚡
Chipset
MediaTek MT6875 Dimensity 820 (7 nm)
Mali-G57 MC5
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4100 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 March 27
World price
260 GBP
316 EUR
318 EUR
320 EUR
312 EUR
3070 NOK
314 EUR
3300 SEK
315 EUR
310 EUR
310 CHF
310 EUR
313 EUR
315 EUR
310 CHF
11600 UAH
19800 RUB
310 EUR
310 EUR
318 EUR
317 EUR
800 BYN
6100 MDL
320 USD
410 CAD
6500 MXN
1360000 COP
42000 ARS
1240 PEN
95812030800000 VEF
288000 CLP
1670 BRL
49000 JMD
38000 HTG
460 AUD
510 NZD
420000 KRW
43000 JPY
74000 PKR
440 SGD
1410 MYR
3500000 UZS
3300 TJS
150000 KZT
2130 CNY
25000 INR
120 BHD
6100 EGP
230 JOD
100 KWD
1150 QAR
1160 AED
1190 SAR
132000 NGN
5300 ZAR
38000 KES
1230000 UGX
640000 CDF
1310000 MGA
136000 AOA
20100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 90hz | hdr10+ |
|---|---|
| Display size | 6.44 inches | 100.0 cm2 ( ~84.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 168.8 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6875 dimensity 820 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a76 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc5 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | originos 1.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.72" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ | 16mm ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/2.8" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4100 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 33w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx |
| USB | USB Type-C | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo s9e waterproof?
No
Does vivo s9e support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo s9e?
4100 mAh
How much does vivo s9e cost?
~310 EUR
What chipset powers vivo s9e?
MediaTek MT6875 Dimensity 820 (7 nm)
How much RAM does vivo s9e have?
256GB GB



