🖥
Display size
6.77 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 October 02
World price
260 GBP
311 EUR
319 EUR
313 EUR
316 EUR
3070 NOK
313 EUR
3300 SEK
319 EUR
320 EUR
310 CHF
314 EUR
318 EUR
311 EUR
310 CHF
11600 UAH
19800 RUB
318 EUR
310 EUR
315 EUR
312 EUR
800 BYN
6100 MDL
320 USD
410 CAD
6500 MXN
1360000 COP
42000 ARS
1240 PEN
95812030800000 VEF
288000 CLP
1670 BRL
49000 JMD
38000 HTG
460 AUD
510 NZD
420000 KRW
43000 JPY
74000 PKR
440 SGD
1410 MYR
3500000 UZS
3300 TJS
150000 KZT
2130 CNY
25000 INR
120 BHD
6100 EGP
230 JOD
100 KWD
1150 QAR
1160 AED
1190 SAR
132000 NGN
5300 ZAR
38000 KES
1230000 UGX
640000 CDF
1310000 MGA
136000 AOA
20100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ |
| Display size | 6.77 inches | 110.9 cm2 ( ~90.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 183 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | bronze color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 116˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo v40e waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo v40e support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo v40e?
5500 mAh
How much does vivo v40e cost?
~310 EUR
What chipset powers vivo v40e?
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
How much RAM does vivo v40e have?
256GB GB



