🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 2160
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
Immortalis-G720 MC12
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 June 18
World price
330 GBP
396 EUR
396 EUR
396 EUR
395 EUR
3860 NOK
396 EUR
4100 SEK
398 EUR
390 EUR
380 CHF
397 EUR
390 EUR
392 EUR
380 CHF
14600 UAH
24900 RUB
391 EUR
391 EUR
394 EUR
390 EUR
1000 BYN
7700 MDL
400 USD
510 CAD
8200 MXN
1710000 COP
53000 ARS
1550 PEN
1.205377162E+14 VEF
362000 CLP
2100 BRL
61000 JMD
48000 HTG
580 AUD
640 NZD
520000 KRW
54000 JPY
93000 PKR
550 SGD
1770 MYR
4400000 UZS
4100 TJS
188000 KZT
2680 CNY
31400 INR
150 BHD
7600 EGP
280 JOD
130 KWD
1450 QAR
1460 AED
1490 SAR
166000 NGN
6700 ZAR
48000 KES
1540000 UGX
800000 CDF
1650000 MGA
171000 AOA
25300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 2160hz pwmillion| 1600 Luminance units ( hbmillion) | 5000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | gold color gradations, grey color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9300+ ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.4 GHz cortex-x4 & 3x2.85 GHz cortex-x4 & 4x2.0 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g720 mc12 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | funtouch 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.6 | 85mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus ( 15cm - ) | OIS | 3x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | pd | 100% in 48 min | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo t4 ultra waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo t4 ultra support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo t4 ultra?
5500 mAh
How much does vivo t4 ultra cost?
~390 EUR
What chipset powers vivo t4 ultra?
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
How much RAM does vivo t4 ultra have?
512GB GB



